Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie > Barokní zámek

Barokní zámek

V době pobělohorské se mezi majiteli Pňovan vystřídali páni z Klenové, Schirndingárové ze Schirndingu či Perglarové z Perglasu, kteří zde kolem poloviny 18. století zřejmě postavili jednoduchý dvoupatrový zámek. Zda na místě zámku existovalo starší feudální sídlo, není známo. Budova svou podobu v následujícím období již nezměnila. Už během 19. století přestala být obývána šlechtou a jejím posledním soukromým majitelem před poválečným znárodněním se stal Ing. Pavel Macenauer (1901–1955), známý český tenista a prvorepublikový reprezentant ČSR v Davisově poháru. V lednu 1951 byl zabavený pňovanský zámek předán československým státním statkům, které o deset let později přišly se záměrem jeho adaptace na byty. Roku 1958, resp. 1964 byl zámek prohlášen za kulturní památku, v roce 1975 byla obnovena zámecká vížka. Výrazným a bohužel v podstatě nevratným zásahem do podoby zámeckého areálu pak byla o rok později proměna velké části přilehlého parku ve fotbalové hřiště.

 6.jpg      21.jpg 

 Po roce 1989 státní statky zámek vyklidily a jeho novou majitelkou se po restitučním řízení stala paní Hana Vykypělová, dědička předválečných majitelů. V roce 2001 jej nabídla k prodeji a areál posléze koupil italský podnikatel Mauro Piccinini, majitel celé řady českých zámků (Postoloprty, Cítoliby, Chotýšany aj.). Do zámku se nijak neinvestovalo, zůstával prázdný a uzavřený. Teprve v červenci 2020 získala zdevastovaný objekt do svého vlastnictví obec Pňovany, která momentálně připravuje rekonstrukci a zvažuje možnosti jeho budoucího využití.

 

Dvoupatrový pňovanský zámek má obdélný tvar a ve středu svého průčelí jednoosý rizalit v horní části s jednoduchým rizalitem. Střecha je valbová, krytá taškami a ozdobená trojúhelníkovými vikýři a věžičkou s lucernou. Dekorativní je rovněž řada oken v patře zdůrazněná střídajícími se trojúhelníkovými a segmentovými římsami. Původní vybavení zámku se nedochovalo, celá řada architektonických prvků v interiéru však ano. Přízemní prostory jsou klenuté neckovými či křížovými klenbami, s výjimkou chodby za hlavním vchodem, jejíž klenba je valená s lunetami. Ústřední prostorou zámku je hlavní sál v patře s pozoruhodnou zrcadlovou klenbou a štukovou výzdobou. Část okenních výplní chybí, všechna jsou přitom z bezpečnostních důvodů zakryta a zámecké prostory zatemněny. V některých místnostech se dochovaly původní dveřní zárubně, byť znehodnocené novodobými nátěry.

 

 7 Nejstarší fotka-zámek od parku-kašna.jpg